Monday, February 11, 2013

Day 41 | Lazy Monday.

Dneska se mi tak hrozně nechtělo do školy, když si vezmu, že minulé pondělí touto dobou jsem seděla v Nando's v Londýně a dávala jsem si výborný kuřecí wrap, bezstarostná ( téměř) a na prázdninách. A ted? Zničená a unavená  z 9. hodin vyučování! Na oběd jsem měla 3 kousky pizzy  ...4 dlouhé hodiny modelování hlavy, která už mi nehorázně leze na nervy. Ale po Španělštině jsem si zašla aspon s P. na mražený jogurt (do Karolíny, jelikož je to jediné místo tady v Ostravě, kde ho můžete mít:)) a aspon na chvilku jsem si vychutnávala  a vypustila všechno z mysli. Pak jsme si přošly pár obchodů a zašly do Knihkupectví, kde jsem si vybrala tak milon knih! Rozhodně si musím koupit Já a Pán Darcy od Alexandry Potter , jelikož Pán Dárcy je pro mě nejoblíbenější knižní postavou, co se mužů týče ( a samozřejmě Christian Grey, ještě aby ne ). Takže ji musím koupit co nejdříve a taky nějakých pár dalších ... Např Zbožnuji New York , 50 shades Freed atd.
Ted si jdu udělat na večeři salát a pak se podívat na pár videi na youtube.com, na které jsem se ještě nestihla podívat.
Mějte se krásně:*
-
Today I didn't want to go to school. If  i'll take that last monday at this time I was sitting in Nando's in London and eating a great Chicken wrap, careless ( almost) and on holidays. And now? Distructed and tired  because of 9 classes! I had 3 slices of pizza for lunch ... 4 long classes of modelating and that head is  really pissing me off! But after Spanish class I went for a frozen yoghurt with P. to Karolina ( because here in Ostrava, is the only place where you can get it) and at least I could teaste that piece of heaven and let off everything out of my head. Then we checked some shops and went to the Book shop, where i choosed at least million of books! I really have to buy "Me and Mr Darcy" by Alexandra Potter, beacuse Mr Darcy is my most favorite male literary character, of course with Christian Grey. So i just have to buy it as soon as i can and also with some others ... f.e. I heart New York, 50 shades Freed etc.
Now I'm going to do to me a salad for dinner and then go to watch some videos on youtube.com, that I haven't had time to see them yet.

( I'm sorry for my English grammar, if it's incorrect, i'm just trying to see how it will works, and if I'll get even better with it step by step. I really want to know english as perfect as I can, so I'll do my best for it. If you just have some tips, or you just want to correct me, just go ahead, I'll be pleased  )

 Lots of love,
your V.


4 comments:

 1. jee, to je dobre, jak to pises i anglicky:) priste to schvalne nebudu cist cesky a uvidim, cemu budu rozumět:Djinak tež jsem se tad dala na cteni, sice povinne cetby,ale i tak me to chytlo:))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Spíš doufám, že to je správně aspon trochu :D:)

   Delete
 2. Ty knížky se chystám všechny přečíst. Fifty Shades freed už mám rezervováno u kámošky :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hlavně se těším, až si koupím Me and Mr Darcy <3

   Delete

Thank you for all the lovely comments {also for the negative ones, that should teach me something new} <3 Love ya!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...