Wednesday, July 30, 2014

New In | Birkenstock - Madrid


Hi Lovelies!

I thought that the huge trend of wearing Birkenstocks this summer won't actually get me that excited to become brave enough and try them. I know myself better than anybody else and i can't go around wearing a trend I don't feel comfortable about. I mean, I used to hate these kind of shoes in middle school (and I don't (and can't) believe that somebody in there actually enjoyed wearing them (besides the teachers, of course).
I just really, really didn't want to wear them! I got soooo many notes because of the continual " I forgot them at home, I am soo "sorry", blabla kind of excuses ..."
They were soo ugly and just awfull to me. I couldn't handle even seeing them and they were everywhere. Yuck!
 I remember when teachers had their "soles" so consumed because of wearing them too often ( for sure, for years), that it actually looked like an enormous chewing gum thingy sticked to the actual shoe sole or so. Grose and disgusting but whatever ...
Every time I saw it I was like : "What did I do to deserve this extraordinary view of so much "I don't care how my shoes looks like, so do your own business and stop looking at me, they're comfy ... "?
 I wanted so badly to ask my teacher: Tell me ...Why? Why don't you just take some time and go get a new pair? I don't believe they are so expensive, You can't afford a new pair after (looking at them realising the shoe is actually slowly falling appart) ehm ... Centuries? Just look at them. You can't think You can walk around the corrindors wearing these  ...  But I did it. I got myself a pair. But don't worry. They don't look like the ugly ones i mentioned before. No. These got just one strap ( the two are just too much to take for me) and a pink sole and i adore them even i got them just yesterday.

 What do you actually think about them, or all the Birkenstock trend going on this summer? 


Myslela jsem si, že mě tento letošní trend nosit Birkenstocky vážně nechytne. Upřímně? Ty dvoupřezkové mi příjdou jako pauče, které jsem ve škole nenáviděla a nikdy nenosila ( a za to dostávala supiš poznámky pořád dokola, vy taky?).
Pamatuji si, jak je učitelé měli vždy tak staré a obnošené, že "podážku" měli rozpláclou, jak kdyby měli kolem celé boty obrovskou žvýkačku. Nenáviděla jsem to a slibovala si, že tohle v životě neobuji. A vážně. Ty dvoupřezkové na sebe nedám, na to prostě nemám, i když je to hrozně moc cool a modní touto dobou (jo jsem sráč, ale nedokáži nosit něco, co se mi prostě nikdy nelíbilo a najednou bim a prestože je to velký trend, tak si to koupím. Nedávalo by to žádný smysl ...).
Za to ty jednopřezkové mi nikdy nevadily, ba naopak, vždy jsem po nich toužila a ted jsem si konečně po x letech udělala radost a jsem spokojená.
Jak já, tak především mé chodilo ( i na fotkách jde dost vidět, že ho mám dosti ploché a velké aneb můj dětský sen stát se Popelkou se vydal směrem stát se královským šaškem s největší velikosti nohy, přestože měřím jen nějakých 164 cm, dělo). A mimochodem omluvte můj zvlastní tvar nehtu u palce na vaší pravici, spadla mi na něj skřín a asi bude trvat jestě dlouho, než se stačí zregenerovat ...
 Co si myslíte o tomto trendu vy? Líbí se vám, koupily by jste si je?

Lots of Love, yours V.

7 comments:

 1. Mě se boty líbí a určitě bych je nosila, musí být pohodlné :)
  http://veru-life.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 2. Už na prvý pohľad vyzerajú skvele! Tá vnútorná tvarovaná plocha wau :) veľmi sa mi páčia a určite si viem predstaviť v nich chodiť aj celý deň:)

  dawnielicious.blogspot.sk

  ReplyDelete
  Replies
  1. První den to docela bolelo, jelikož jsem na to nebyla zvyklá, ale ted už je zbožnuji :3

   Delete
 3. nejsou zas tak šílené jako ty dvoupřezkové ortopedické boty, ale stejně se mi vůbec nelíbí.. prostě to ve mně evokuje pantofle na doma :/

  ReplyDelete
 4. do your feet get sore if you walk all day in birkenstocks?

  ReplyDelete

Thank you for all the lovely comments {also for the negative ones, that should teach me something new} <3 Love ya!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...